Sbírka pro Lišku na cigára do vězení

Dělnictvo skejtovejch médií šláplo vedle, když zveřejnilo článek vyzývající ke sbírce na poplatky spojený s pobytem ve vězení známýho skejťáka tuzemský scény. Text stavící na konspiračních teoriích opomíjí scénář, že se obvinění klidně můžou potvrdit.

Kanál / 25.04.2014 / Autor: Křivák

„Vše se odehrálo kolem půl třetí odpoledne. Muže chtěli zadržet kriminalisté v Čerčanské ulici v Praze 4. Šli najisto. Mercedes, v němž mladík seděl, byl totiž v registru odcizených vozidel, hledaný byl i řidič,“ píše server iDnes.cz v článku z 8. dubna. A pokračuje: „Ozbrojený muž však na policejní výzvy nereagoval.“ Neuniformovaní policajti v kuklách rozbili okno auta, ale v ten okamžik se řidič rozjel na dalšího příslušníka policejního sboru v utajení, aby ho několik metrů vláčel ulicí. Příběh s emotivním nábojem jak vystřiženej z Kobry 11 proletěl zpravodajskejma relacema a žumpou krimi zpráv.

Ještě ten den vydá největší českej skejtovej server článek s titulkem „Tak tohle Liška nevychytal, hrozí mu až deset let vězení“ a omylem nepřímo poruší něco, čemu se říká presumpce neviny. Ten recidivista byla známá tvář česko-slovenský skejtový scény – Tomáš „Liška“ Stejskal, kterýmu v současnosti opravdu hrozí deset let vězení (kromě týhle eskapády podle zpráv taky za loupežný přepadení z ledna tohoto roku). Za dva tejdny a něco ten samej server publikuje článek s titulkem „Kdo chce podpořit Lišku, může! Teď a tady!“ stavící na konspiračních teoriích a iniciující sbírku na LiškuPtá se, jestli se nejedná o spiknutí médií proti jednotlivci:A že je opravdu velkej otazník, jestli tam Liška patří, a jestli by nemohl být vyšetřován na svobodě a neprožívat dozajista nejhorší a nejdelší chvíle svýho života…“ V dalším odstavci ale přiznává některý jeho životní pochybení: „Jsme přesvědčeni, že touto podporou mu pomůžeme k přežití tohodle pekla, ale taky nakopneme k neopakování chyb a k motivaci pro budoucí život bez průserů.“ 

Tendenční tón textu staví Lišku do role pouhý oběti a na rovinu obchází scénář, že činy, z nichž je obviněnej, mohl opravdu udělat (zatím mu ale nikdo nic nedokázal). Jestli někdo chce uspořádat sbírku na svýho kámoše, tak ať to klidně udělá prostřednictvím osobního blogu, ne veřejný skejtový sbírky. Když šel Ali Boulala do vězení za bouračku na motorce, kterou řídil za zádama se Shanem Crossem, a Shane nehodu nepřežil, dávaly tehdejší petice a sbírky nějakej smysl. Jedno bylo jasný – Shane na motorku bez helmy nasedl z vlastní vůle. Ali si to odseděl s vědomím, že umřel jeho nejlepší kámoš. To, čeho jsme svědky v současnosti u nás, je ale úplně něco jinýho.

Pokřivený pohled na scény.