KZW Mean Skateparks

Hovada / 05.01.2021 / Autor: Křivák

Posledních deset let se neslo ve znamení boomu betonových skateparků, který se stávaj chloubou velkých i malých měst. Skejťáci jsou spokojený, protože maj konečně důstojný místa na ježdění, zastupitelé měst taky, protože můžou ukázat, že jsou světový a zvýšit šance, že vyprodukujou nový Maximy Habance.

Kromě hezkých betonových skateparků tu ještě ale pořád existujou bizarnosti, který do dnešního standardu příliš nezapadaj. Naddimenzovaný plechový překážky zarývající se hluboko do hrubýho asfaltu, nesmyslně rozestavěný betonový prefabrikáty nebo plastový rampy, jejichž autoři se nemohli rozhodnout, jestli vyráběj terén pro skateboarding nebo dětský prolejzačky. Patřej sem i skateparky, který byly DIY ještě dávno předtim, než tenhle pojem vstoupil do každodenního jazyka českých skaterů.

V rámci Mean Skateparks jsme se vzorek takových míst pokusili zmapovat. Video vznikalo na podzim roku 2020 a ukazuje několik lokací v Praze, ale i v dalších městech. Jsou tu Čimice s bednama z palet jako zástupce kategorie “DIY než jsme mu říkali DIY”. Mladá Boleslav pak se svýma obříma funboxama reprezentuje přístup “čím větší, tím lepší”. Braník a Běchovice jsou skanzenama obskurních překážek, který ukazujou ranou práci s betonem v českým kontextu stavby skateparků. Michle a Hluboká nad Vltavou mají docela normální proporce, rampy jsou ale umístěný na tak hrubým povrchu, že opakovanej rozjezd na pyramidu je workout, za kterej by se nemusel stydět ani Markus Revolta. Kobylisy a Mělník jsou pak odfláknutý skateparky z nedávný doby. Člověk z nich má pocit, že místní radní asi nevěděli, jak na Googlu najít inspiraci pro stavbu něčeho, co by dávalo smysl.

Filosofie KZW je postavená na hledání estetickejch kvalit v nehezkých nebo periferních věcech. S tímhle projektem chceme ukázat “Mean” skateparky nejen jako promarněnou šanci nebo relikt z minulosti, ale jako terén, kterej si zaslouží využít a zhodnotit. Snad někoho inspirujeme k tomu, že se na tyhle místa začně dívat z nový perspektivy. Svět je zlej, my jako skateři si z něj ale dokážeme udělat hřiště a možnosti objevování jsou takřka nekonečný. Dík skejtovým bohům za to!

Pokřivený pohled na scény.